Η ΑΙΓΑΛΙΩΤΙΚΗ «ΠΑΡΟΙΚΙΑ»

ΣΤΟΝ ΚΟΛΩΝΟ

LIODKOL

Μία πολύ σημαντική μεταγραφή πραγματοποίησε η ιστορική ομάδα του Κολωνού, η οποία ανακοίνωσε την απόκτηση του Σταύρου Λιόντου (μεγάλη φώτο στο κεντρικό πλάνο), που προέρχεται από τον Ζέφυρο Αιγάλεω. Ένα σημαντικό μεταγραφικό απόκτημα για τα μετόπισθεν του Κολωνού, καθώς ο 23χρονος θεωρείται παίκτης πρώτης γραμμής και τα τελευταία επτά (7) χρόνια έχει «γεμάτες» - σε συμμετοχές - αγωνιστικές περιόδους.

Ο ταλαντούχος παίκτης αγωνίζεται επί το πλείστον στο κέντρο της άμυνας, ενώ μπορεί να παίξει και στην δεξιά πτέρυγα. Την σεζόν 2012-2013, ο Λιόντος έπαιξε με τον Ορφέα Αιγάλεω σε 15 παιχνίδια της Γ΄ ΕΠΣΑ, σημειώνοντας 2 γκολ, την επόμενη περίοδο (2013-2014) με την ίδια ομάδα στην ίδια κατηγορία, είχε 24 συμμετοχές και 2 γκολ. Την 3η του και τελευταία χρονιά (2014-2015) με τον Ορφέα Αιγάλεω στην Γ΄ Αθήνας, ο Λιόντος έπαιξε σε 24 αγώνες και είχε 1 γκολ.

Ακολουθεί η μετακόμιση του στην ΑΕ Αιγάλεω, όπου την χρονιά 2015-2016 στην Γ΄ Αθήνας είχε 23 ματς, ενώ το α΄ εξάμηνο της σεζόν 2016-2017 είχε 6 εμφανίσεις με την ΑΕ στην Γ΄ Αθήνας. Στο β΄ μισό της περιόδου έπαιξε σε 14 αγώνες της Β΄ ΕΠΣΑ με τους Αμπελόκηπους.

Την σεζόν 2017-2018 έκανε 25 εμφανίσεις με την Ιεράπολη στην Β΄ ΕΠΣΑ, ενώ την περίοδο που ολοκληρώθηκε (2018-2019) με τον Ζέφυρο Αιγάλεω στην Β΄ κατηγορία της Αθήνας είχε 25 συμμετοχές.

Ο Σταύρος Λιόντος, όμως, δεν θα είναι ο μόνος «εκπρόσωπος» του ευρύτερου αιγαλιώτικου ποδοσφαίρου στον φετινό Κολωνό, καθώς ήδη στο σωματείο ανήκουν μιας και συμφώνησαν πριν λίγες μέρες, ο πρώην προπονητής του (στην ΑΕ Αιγάλεω) Γιαννούλης Βέρρας και οι πρώην συμπαίκτες του Παναγιώτης Πλατανίτης και Δημήτρης Βέρρας.

Ο Γιαννούλης Βέρρας (μικρή φώτο / πάνω σειρά / δίπλα από το έμβλημα του Κολωνού), που ανέλαβε πριν λίγο χρονικό διάστημα την ομάδα του Κολωνού ενόψει του πρωταθλήματος της Β΄ Αθήνας (για την περίοδο 2019-2020), την σεζόν που πέρασε (2018-2019) ήταν στο τιμόνι του Άρη Χολαργού στην Β΄ ΕΠΣΑ, όπου διατήρησε το σωματείο στην κατηγορία, έχοντας καταγράψει 9 νίκες, 7 ισοπαλίες και 14 ήττες με σύνολο τερμάτων 37-47. Πιο πριν, την περίοδο 2017-2018 με τη νεοφώτιστη Ιεράπολη στην Β΄ Αθήνας, κατάφερε μια άνετη παραμονή, καταλαμβάνοντας έπειτα από 30 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα του 3ου ομίλου την 7η τιμητική θέση με 45 βαθμούς, έχοντας 12 νίκες, 9 ισοπαλίες, 9 ήττες και τέρματα 30-28. Ο Βέρρας, πριν την Ιεράπολη, είχε περάσει για λίγους μήνες από τον Κρόνο Αιγάλεω στην Γ΄ ΕΠΣΑ. Πιο πριν ήταν για μια τριετία στην ΑΕ Αιγάλεω με την οποία το 2016 είχε φτάσει στα μπαράζ ανόδου από την Γ΄ στην Β΄ ΕΠΣΑ, ενώ στο εν λόγω σωματείο είχε έρθει από τον Χολαργό.

Στον Κολωνό και στο πρωτάθλημα της Β΄ ΕΠΣΑ θα συνεχίσει την καριέρα του ο αιγαλιώτης επιθετικός Παναγιώτης Πλατανίτης (μικρή φώτο / κάτω σειρά / αριστερά), ο οποίος αποχώρησε από τον Ζέφυρο.

Ο εξαιρετικός επιθετικός με την έφεση στο σκοράρισμα Παναγιώτης Πλατανίτης, γεννήθηκε το 1993. Με την ΑΕ Αιγάλεω στην Β΄ ΕΠΣΑ την σεζόν 2012-2013 είχε 28 συμμετοχές και 4 γκολ, ενώ την επόμενη περίοδο (2013-2014) στην ίδια κατηγορία με την ΑΕ είχε 16 εμφανίσεις και 7 γκολ. Για ένα εξάμηνο πήγε στον Βύζαντα Μεγάρων στην Γ΄ Εθνική, ενώ στο β΄ μισό της περιόδου 2014-2015 με την ΑΕ Αιγάλεω στην Γ΄ ΕΠΣΑ είχε 14 γκολ σε 14 παιχνίδια (!). Το καλοκαίρι του 2015 μεταγράφεται στο ΑΟ Αιγάλεω και με το Σίτι στο α΄ μισό της περιόδου 2015-2016 στην Α΄ ΕΠΣΑ είχε 9 συμμετοχές και 1 γκολ. Επιστρέφει στην «αγαπημένη του» ΑΕ Αιγάλεω και στο β΄ μισό της σεζόν 2015-2016 στην Γ΄ ΕΠΣΑ πετυχαίνει 8 γκολ σε 14 ματς. Την σεζόν 2016-2017 στην Γ΄ κατηγορία έπαιξε 21 παιχνίδια και σημείωσε 10 γκολ, ενώ την σεζόν 2017-2018, έλειψε για 3,5 μήνες λόγω πολύ σοβαρού τραυματισμού, αλλά πρόλαβε να παίξει σε 9 ματς και να σημειώσει 4 γκολ.

Την σεζόν που ολοκληρώθηκε (2018-2019), με την φανέλα του Ζέφυρου στην Β΄ ΕΠΣΑ, ο Πλατανίτης είχε 19 εμφανίσεις και 9 γκολ.

Νέος παίκτης του Κολωνού είναι και ο 28χρονος μέσος Δημήτρης Βέρρας (μικρή φώτο / κάτω σειρά / δεξιά), έπειτα από δύο χρόνια με την Ιεράπολη στην Β΄ ΕΠΣΑ. Σύμφωνα με τα πρόσφατα στατιστικά του, ο Δημήτρης Βέρρας, την περίοδο 2012-2013 με την ΑΕ Αιγάλεω (νυν Ζέφυρος) είχε 2 συμμετοχές στην Β΄ ΕΠΣΑ, ενώ την περίοδο 2013-2014 με τον Ορφέα Αιγάλεω στην Γ΄ κατηγορία της Αθήνας είχε 6 εμφανίσεις. Επιστρέφει στην ΑΕ Αιγάλεω και στην Γ΄ ΕΠΣΑ, όπου την χρονιά 2014-2015 είχε 23 παιχνίδια, την σεζόν 2015-2016 24 ματς, ενώ στο α΄ μισό της περιόδου 2016-2017 έπαιξε 7 φορές. Στο β΄ μισό και στην ίδια κατηγορία φόρεσε την φανέλα του Κρόνου Αιγάλεω σε 13 αγώνες, όπου σημείωσε και δύο (2) γκολ.

Την σεζόν 2017-2018 και 2018-2019 αγωνίστηκε με την Ιεράπολη στην Β΄ Αθήνας, όπου είχε 23 και 16 συμμετοχές αντίστοιχα.