Ο ΠΟΛΥΠΕΙΡΟΣ & ΑΞΙΟΛΟΓΗΜΕΝΟΣ ΣΠΥΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

ΣΤΟ ΑΙΓΑΛΙΩΤΙΚΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ Γ΄ ΕΠΣΑ

DDARXXZ

Στο πλαίσιο της τελευταίας (11ης) αγωνιστικής του α΄ γύρου στον 1ο όμιλο της Γ΄ ΕΠΣΑ διεξάγεται το πρωί της Κυριακής 29 Ιανουαρίου 2023 στο ΔΑΚ Αιγάλεω, το αιγαλιώτικο ντέρμπι κορυφής μεταξύ του τυπικά γηπεδούχου Διαγόρα Αιγάλεω (3ος στην βαθμολογία) και του φιλοξενούμενου Ζέφυρου Αιγάλεω (2ος στην βαθμολογία).

Ντερμπάρα με τα όλα της, και σε αυτό το ματς, η Επιτροπή Διαιτησίας της ΕΠΣΑ, όρισε ως διαιτητή της συνάντησης τον πολύπειρο και αξιολογημένο, Σπύρο Νικολάου (κεντρική φώτο), ο οποίος από το 2015 σφυρίζει αγώνες Δ΄, Γ΄ Εθνικής και SUPER LEAGUE 2. Βοηθοί του θα είναι, επίσης οι αξιολογημένοι επόπτες (Γ΄ Εθνικής), Αναστασόπουλος και Τζέλος.

Οι δύο ομάδες της πόλης μας, παρουσιάζονται πολύ δυνατές και φιλόδοξες την φετινή σεζόν 2022-2023 στην Γ΄ ΕΠΣΑ.

Όσο αφορά την πρόσφατη προϊστορία των δύο ομάδων της πόλης μας, στα αναμεταξύ τους παιχνίδια, αυτή θα είναι η μόλις 4η επίσημη αναμέτρηση τους, τις τελευταίες 11 σεζόν (από την περίοδο 2012-2013) και τα έως τώρα στατιστικά τους είναι πλήρως ισορροπημένα.

Την σεζόν 2020-2021, στο πρωτάθλημα της Γ΄ ΕΠΣΑ, που διακόπηκε γρήγορα λόγω της πανδημίας, οι δύο ομάδες έπαιξαν στην πρεμιέρα (1η) αγωνιστική, και την Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2020 (με τυπικά γηπεδούχο τον Ζέφυρο) ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

Την περασμένη αγωνιστική περίοδο (2021-2022), στον α΄ γύρο (4η αγωνιστική) και στις 30 Οκτωβρίου 2021 είχαμε Διαγόρας Αιγάλεω – Ζέφυρος 1-2, ενώ στον β΄ γύρο (13η αγωνιστική) και στις 13 Φεβρουαρίου 2022, είχαμε Ζέφυρος Αιγάλεω – Διαγόρας 1-2. Μία (1) νίκη, μία (1) ισοπαλία, και από μία (1) ήττα για τα δύο σωματεία με τέρματα 5-5, στις τρεις (3) αυτές αναμετρήσεις.

DZ50OK

ΑΝΩΘΕΝ ΦΩΤΟ: Οι αρχηγοί των δύο ομάδων, Γριμμάνης και Μαρτίνος, με την διαιτητική τριάδα, Σπυρέλη, Σίντου και Μικελόπουλου, το πρωί της Κυριακής 27 Σεπτεμβρίου 2020