ΕΝ ΠΛΩ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΚΟΥΠΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗΣ

ΔΙΑΓΟΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ

DIN3

Η 21η Μαίου 2017 είναι η μεγαλύτερη μέρα στην 50χρονη ιστορία του Διαγόρα Αιγάλεω, καθώς η ομάδα μπάσκετ της πόλης μας νίκησε σήμερα το μεσημέρι στη Νάξο τον τοπικό Πανναξιακό με 77-60 για την 26η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου του Νότου της Γ΄ Εθνικής και κατέκτησε την 1η θέση του πρωταθλητή και την άνοδο στην Β΄ Εθνική, που είναι ότι πιο μέγιστο και κορυφαίο έχει πετύχει το τοπικό αιγαλιώτικος σωματείο, σκορπώντας ρίγη συγκίνησης σε όλους όσοι είναι δίπλα στην ομάδα από την ίδρυση της.
Μαθηματικά ο Διαγόρας Αιγάλεω έχει ανέβει εδώ και λίγες αγωνιστικές στην Β΄ Εθνική, αλλά να σήμερα πως τα έφερε η… μοίρα, ο Διαγόρας Αιγάλεω, το σωματείο με τις ρίζες από την Κύθνο, σήκωσε την… κούπα του πρωταθλητή στις Κυκλάδες, από εκεί όπου και έλκει την καταγωγή του.
Αυτή την ώρα η αποστολή του πρωταθλητή Διαγόρα Αιγάλεω με επικεφαλής τον συμπολίτη μας Πρόεδρο κ. Γιαννούλη Καλλίλα, βρίσκεται… εν πλω από τη Νάξο και η… κούπα του πρωταθλητή θα πιάσει στο λιμάνι του Πειραιά, περίπου στις 12.30 σήμερα τη νύχτα.
Όσο αφορά το σημερινό ματς με τον Πανναξιακό, που αποχαιρέτησε την κατηγορία, οι παίκτες του Σπύρου Σαμόλη μπήκαν από το πρώτο δευτερόλεπτο για τη νίκη, προκειμένου να κατακτήσουν την 1η θέση.
Ο Διαγόρας ήταν ανώτερος και απλά ήταν θέμα χρόνου να φτάσει στη νίκη. Ο Πανναξιακός προηγήθηκε 7-6 στο 3ο λεπτό, είδε τον Διαγόρα να προηγείται με έξι πόντους (10-16) στο 8ο λεπτό και το ματς ήρθε στα ίσα (25-25) στο 18ο λεπτό. Το τρίποντο, όμως, στην εκπνοή του ημιχρόνου (28-36 με τον Καραλή) άνοιξε τον αγώνα… Ο Διαγόρας Αιγάλεω έφτασε να προηγείται ακόμη και με 11 πόντους (36-47 στο 24ο λεπτό) και με τη λήξη της 3ης περιόδου η διαφορά ήταν στους 6 πόντους (52-58) με δίποντο στην εκπνοή του Καρασταμάτη. Και στην 4η περίοδο; Απλά οι παίκτες του Σαμόλη πάτησαν γκάζι, εκμεταλλεύτηκαν την κούραση και απογοήτευση των γηπεδούχων, η διαφορά έφτασε και στους 16 πόντους (52-68) στο 33ο λεπτό, ανέβηκε ακόμη και στους 20 (57-77) για να τελειώσει τελικά το παιχνίδι στο 77-60 και τους παίκτες του Διαγόρα Αιγάλεω να πανηγυρίζουν για το πρωτάθλημα. Δεκάλεπτα: 16-17, 28-36, 52-58, 60-77
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ ΑΙΓΑΛΕΩ (Σαμόλης): Εμίρης 6 (1), Ζενέλι, Ζακυνθινός 7, Καραλής 17 (5), Διαμαντόπουλος 7 (1), Καράμπαμπας, Μαυροειδάκος 6, Καρασταμάτης 16 (3), Παπαδολιάς 8, Καλλίλας 2, Σαμαράς , Ντιφαντής 8.

 Πηγή – πληροφορίες / φώτο: από το έγκυρο sportcyclades