Ο ΚΟΚΑΡΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ

ΣΤΟΝ ΖΕΦΥΡΟ ΑΙΓΑΛΕΩ

ARXZEFKG

Ένα ακόμη… όπλο στην φαρέτρα του ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος προσέθεσε ο προπονητής του Ζέφυρου Αιγάλεω Μάρκος Καραμάνης, καθώς στην διάθεση του είναι πλέον ο Γιάννης Κοκάρης, ο οποίος επέστρεψε στην ενεργό δράση μετά από 2,5 χρόνια (29 μήνες) επίσημης αγωνιστικής απραξίας.

Μάλιστα ο Γιάννης Κοκάρης θα είναι στην αποστολή για το αυριανό εντός έδρας γειτονικό ντέρμπι με το Δάσος Χαϊδαρίου (Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2020, ΔΑΚ Αιγάλεω στις 3 το μεσημέρι) για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ΄ ΕΠΣΑ. / Στην κεντρική φώτο δεξιά, πριν 3 χρόνια περίπου, την 1η Οκτωβρίου 2017, ο Γιάννης Κοκάρης (με την λευκή φανέλα), ως αρχηγός της ΑΕ Αιγάλεω (νυν Ζέφυρος), στο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής με τον Ορφέα Αιγάλεω (σκορ 1-1), έχοντας δίπλα του τον διαιτητή Ανδρουτσόπουλο και τον αρχηγό του Ορφέα Αιγάλεω, Ηρακλή Δουδέση.

Ο Γιάννης Κοκάρης, που έχει γεννηθεί το 1990 και αγωνίζεται στο κέντρο της άμυνας, έπαιξε με την φανέλα του Ζέφυρου για τελευταία φορά στον αγώνα μπαράζ με την Ένωση Βοτανικού στις 26 Μαίου 2018, όταν η ομάδα της πόλης μας στο γήπεδο Αγίων Αναργύρων επικράτησε με 3-1 στην παράταση και πανηγύρισε την άνοδο από την Γ΄ στην Β΄ ΕΠΣΑ.

Εκείνη την σεζόν (2017-2018) ο Κοκάρης είχε 21 συμμετοχές.

Στον Ζέφυρο (τότε ΑΕ Αιγάλεω) είχε έρθει στο β΄ μισό της περιόδου 2015-2016, όπου κατέγραψε 11 εμφανίσεις στην Γ΄ κατηγορία, ενώ την επόμενη περίοδο 2016-2017 με το αιγαλιώτικο σωματείο έπαιξε σε 18 ματς.

Πιο πριν, την αγωνιστική χρονιά 2014-2015 έπαιξε σε 19 παιχνίδια της Β΄ ΕΠΣΑ με τον Κεραυνό Αγίας Βαρβάρας, ενώ παλαιότερα έχει φορέσει και την φανέλα του Ιπποκράτη Περιστερίου.

Επίσης, ο Ζέφυρος Αιγάλεω ενέταξε στο ρόστερ του και τον 18χρονο σέντερ – φορ (προέρχεται από τον Ιπποκράτη Περιστερίου) Φώτη Παπαποστόλου, ο οποίος είναι ανιψιός του αείμνηστου Αιγαλιώτη προπονητή, Μίλτου Παπαποστόλου.

Τέλος, μία, μοναδική, αλλά σημαντική απουσία, θα έχει ο Μάρκος Καραμάνης για τον αγώνα με το Δάσος Χαϊδαρίου, καθώς δεν θα είναι στην διάθεση του ο Δημήτρης Γριμάνης (κεντρική φώτο / αριστερά). Ο 23χρονος μέσος, που αποτελεί βασική μονάδα του φετινού Ζέφυρου, είχε τραυματιστεί στο εκτός έδρας νικηφόρο ματς (0-2) με τον Αττικό στις 18 Οκτωβρίου 2020, και συνεχίζει την θεραπευτική αγωγή.

Ο Ζέφυρος Αιγάλεω μετά από 5 αγωνιστικές είναι αήττητος στην 3η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς έχοντας 3 νίκες, μία (1) ισοπαλία, ένα (1) ρεπό και τέρματα 11-2, ενώ το πολύ αξιόμαχο φέτος, Δάσος Χαϊδαρίου, με τον Γιάννη Μπαϊρακταρίδη στον πάγκο του, είναι στην 6η θέση με 8 βαθμούς έχοντας 2 νίκες, 2 ισοπαλίες, μία (1) ήττα και τέρματα 8-8.

Επ’ ευκαιρίας της αυριανής συνάντησης σας παραθέτουμε και μερικά στοιχεία ιστορικής και στατιστικής φύσεως.

Το Δάσος Χαϊδαρίου είναι η δεύτερη φορά, που μέσα σε 29 μέρες επισκέπτεται τον ΔΑΚ Αιγάλεω, καθώς για την 2η αγωνιστική του ομίλου, στις 3 Οκτωβρίου 2020, είχε αποσπάσει ισοπαλία με σκορ 2-2 από τον Διαγόρα Αιγάλεω.

Μάλιστα, η φιλοξενούμενη χαϊδαριώτικη ομάδα, έχει να ηττηθεί – ημερολογιακά – σχεδόν 4 χρόνια στο ΔΑΚ Αιγάλεω, και πιο συγκεκριμένα από τις 19 Νοεμβρίου 2016, όταν στο πλαίσιο της Γ΄ ΕΠΣΑ, είχε χάσει με 2-0 από τον Διαγόρα Αιγάλεω.

Ενδιάμεσα, σε αυτά τα 4 χρόνια, την περίοδο 2017-2018 δεν είχε επισκεφθεί το ΔΑΚ Αιγάλεω ως φιλοξενούμενη, την περίοδο 2018-2019 είχε φέρει ισοπαλία 1-1 με τον Διαγόρα Αιγάλεω, ενώ πέρυσι (2019-2020) δεν διεξήχθη ο αγώνας Διαγόρας Αιγάλεω – Δάσος Χαϊδαρίου, καθώς υπήρχε η διακοπή της διοργάνωσης λόγω του κορωνοϊού.

Και επειδή, μπήκαμε σε αυτό το… παζλ με τις επισκέψεις του Δάσους Χαϊδαρίου στο ΔΑΚ Αιγάλεω, την περίοδο 2012-2013 ο γειτονικός σύλλογος είχε χάσει με 2-0 από τον Ορφέα Αιγάλεω (Γ΄ κατηγορία), ενώ την μοναδική του νίκη το Δάσος Χαϊδαρίου σε αυτό το γήπεδο, την πέτυχε την σεζόν 2013-2014, όταν για την Γ΄ ΕΠΣΑ στις 17 Μαίου 2014 (πέρασαν σχεδόν 6,5 χρόνια) είχε επικρατήσει με 1-4 επί του Ορφέα Αιγάλεω.

Την επόμενη αγωνιστική χρονιά 2014-2015 ο Διαγόρας Αιγάλεω είχε επιβληθεί με 6-4 επί του Δάσους Χαϊδαρίου, ενώ την περίοδο 2015-2016 οι γείτονες δεν είχαν στον όμιλο τους ομάδα με έδρα το ΔΑΚ Αιγάλεω.

Όπως καταγράφηκε από τα παραπάνω, όλες αυτές τις προηγούμενες 8 αγωνιστικές σεζόν (σύμφωνα με τα στοιχεία που είχαμε στην διάθεση μας), ο Ζέφυρος Αιγάλεω (ή, ως ΑΕ Αιγάλεω) δεν έτυχε να βρεθεί αντιμέτωπος με το Δάσος Χαϊδαρίου.