ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΕ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΜΠΑΚΑ

ΣΤΟΝ ΘΡΙΑΜΒΟ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

BPD

Την επιλογή της μετακίνησης αποφάσισαν από κοινού ο Θρίαμβος Χαϊδαρίου και ο επιθετικός Παναγιώτης Μπάκας, όσο αφορά τον επόμενο ποδοσφαιρικό σταθμό για τον 22χρονο παίκτη. Ο Μπάκας είχε συνάντηση με τους παράγοντες της ομάδας τα προηγούμενα 24ωρα, όπου αποφάσισαν ο παίκτης να δοθεί εκ νέου ως δανεικός, αλλά να έχει ο ίδιος το δικαίωμα της επιλογής σε ποια ομάδα θα συνεχίσει την καριέρα του για την αγωνιστική περίοδο 2018-2019. Ήδη ο Μπάκας έχει δεχθεί τις πρώτες κρούσεις από ομάδες της Α΄ Αθήνας και μέχρι τις αρχές της νέας εβδομάδας θα έχει καταλήξει.
Ο 22χρονος ποδοσφαιριστής, που έχει ξεκινήσει από τις ακαδημίες του Θριάμβου Χαϊδαρίου, προωθήθηκε στο ανδρικό τμήμα του σωματείου το 2012 – σε ηλικία 15 ετών - και την πρώτη του σεζόν στην Β΄ ΕΠΣΑ είχε 4 συμμετοχές. Την περίοδο 2013-2014 με τον Θρίαμβο στην Β΄ ΕΠΣΑ είχε 9 συμμετοχές, ενώ την σεζόν 2014-2015 είχε 20 συμμετοχές και 4 γκολ, πανηγυρίζοντας παράλληλα και την άνοδο από την Β΄ στην Α΄ ΕΠΣΑ. Στην Α΄ Αθήνας με τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου την περίοδο 2015-2016 και προπονητή τον Χρήστο Κιούρκο, ο Μπάκας είχε 26 συμμετοχές και 9 γκολ, ενώ την σεζόν (2016-2017) με προπονητή τον Νίκο Παπαρούνη, ο νεαρός επιθετικός είχε 22 συμμετοχές και 5 γκολ. Στο ξεκίνημα της περσινής αγωνιστικής περιόδου (2017-2018) στην Α΄ Αθήνας με την φανέλα του Θριάμβου Χαϊδαρίου (προπονητής ο Διονύσης Κατραμάδος), ο εν λόγω παίκτης είχε 6 συμμετοχές στην Α΄ ΕΠΣΑ, ενώ τον Οκτώβριο του 2017 δόθηκε ως δανεικός στην ΑΠΕ Αγία Ελεούσα, όπου με την ομάδα της Αγίας Βαρβάρας στο πρωτάθλημα της Β΄ ΕΠΣΑ κατέγραψε 25 συμμετοχές και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της με 10 γκολ.
Όσο αφορά το αγωνιστικό κομμάτι για τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου, η ομάδα της πόλης μας αύριο το απόγευμα Κυριακής 21 Οκτωβρίου 2018 αγωνίζεται στην Κηφισιά με τον ομώνυμο ισχυρό σύλλογος για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α΄ ΕΠΣΑ. Ο Θρίαμβος έπειτα από 4 αγωνιστικές είναι στην 10η θέση με 5 βαθμούς έχοντας μία (1) νίκη, 2 ισοπαλίες, μία (1) ήττα και τέρματα 4-5.