ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ

ΛΥΤΡΩΤΗΣ ΣΤΟ ΜΠΑΡΑΖ ΤΟΥ ΕΒΡΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ

Ο ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

LYTROT

Ο συμπολίτης μας και πρώην παίκτης της ΑΠΕ Αγία Ελεούσα, Δημήτρης Γιαννόπουλος (κεντρική φώτο), ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο σημερινό (Κυριακή 8 Μαϊου 2022) μπαράζ ανόδου της ΕΠΟ (από τα τοπικά πρωταθλήματα για την Γ΄ Εθνική), καθώς με δύο (2) δικά του γκολ, η ομάδα του, ο Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της διοργάνωσης, νίκησε εντός έδρας με 2-1 την Προσοτσάνη Δράμας.

Σε αυτή την 1η αγωνιστική, ο πρωταθλητής της ΕΠΣ Έβρου, Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης υποδέχθηκε στην έδρα του την πρωταθλήτρια ΕΠΣ Δράμας, Προσοτσάνη. Ο πρώην επιθετικός της ΑΠΕ, Δημήτρης Γιαννόπουλος, που μπήκε αλλαγή στο 33΄ λόγω τραυματισμού συμπαίκτη του, έμελλε να είναι και ο λυτρωτής για την ομάδα του, η οποία μάλιστα πριν την ανάπαυλα για το ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1.

Στην επανάληψη, έλαμψε το άστρο του Γιαννόπουλου, ο οποίος με ωραία σουτ, στο 72΄ και στο 88΄, έδωσε την μεγάλη νίκη (2-1) στον Ιπποκράτη Αλεξανδρούπολης και τον οδηγεί προς την Γ΄ Εθνική.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ: Καμπανιακός – Άρης Πετεινού 4-1, Βύρων Καβάλας – Πανθρακικός 1-1, Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης – Προσοτσάνη 2-1, Ρεπό ο Ηρακλής Αμμουδιάς / ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ: Άρης Πετεινού – Βύρων Καβάλας, Πανθρακικός – Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης, Ηρακλής Αμμουδιάς – Καμπανιακός, Ρεπό η Προσοτσάνη

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Ο ικανότατος 24χρονος, πρώην μεσοεπιθετικός της ΑΠΕ Αγία Ελεούσα, από τον Νοέμβριο του 2021 υπηρετεί την στρατιωτική του θητεία, και τον περασμένο Δεκέμβριο (12-12-2021) έπαιξε το τελευταίο του ματς με την ομάδα της πόλης μας, καθώς λίγες μέρες αργότερα πήρε το φύλλο πορείας για την μονάδα του στην Αλεξανδρούπολη του Έβρου, όπου υπηρετεί την θητεία του μέχρι το καλοκαίρι.

Η εξέλιξη αυτή, έφερε παράλληλα και αλλαγή στην ποδοσφαιρική διαδρομή του, καθώς με την «μετακόμιση» του στην ακριτική περιοχή, ο Δημήτρης Γιαννόπουλος μεταγράφηκε στον Ιπποκράτη Αλεξανδρούπολης, ομάδα η οποία κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Α΄ κατηγορία Έβρου και κέρδισε την συμμετοχή της στα μπαράζ της ΕΠΟ για την άνοδο στην Γ΄ Εθνική.

Ο Γιαννόπουλος έχει ξεκινήσει από τις ακαδημίες του Πανερυθραϊκού και την σεζόν 2012-2013 στέφθηκε πρωταθλητής Αθήνας με τους Παίδες του εν λόγω συλλόγου.

Σε ηλικία 15 ετών πήρε το «βάπτισμα του πυρός» στην Α΄ ΕΠΣΑ και με τον Πανερυθραϊκό την περίοδο 2013-2014 έπαιξε σε 3 αγώνες. Την επόμενη περίοδο (2014-2015) στην ίδια κατηγορία με το σωματείο των Βορείων Προαστίων είχε 16 εμφανίσεις, ενώ την χρονιά 2015-2016 αγωνίστηκε μία (1) φορά (χρονιά που έδινε πανελλήνιες εξετάσεις και δεν ακολούθησε όλες τις υποχρεώσεις του συλλόγου) με τον Πανερυθραϊκό στην Α΄ ΕΠΣΑ (εισήχθη στην Πανεπιστημιακή Φαρμακευτική Σχολή).

Το καλοκαίρι του 2016 μεταγράφηκε στην Λυκόβρυση, όπου για την περίοδο 2016-2017 στην Β΄ ΕΠΣΑ έπαιξε σε 12 ματς και πέτυχε 4 γκολ.

Ακολούθησε, το καλοκαίρι του 2017, η μεταπήδηση του στην ΑΠΕ Αγία Ελεούσα, όπου την σεζόν 2017-2018 στην Β΄ ΕΠΣΑ χρησιμοποιήθηκε 15 φορές και σημείωσε 3 γκολ, την επόμενη περίοδο (2018-2019) είχε 28 εμφανίσεις και 12 γκολ, ενώ την χρονιά 2019-2020 έπαιξε σε 20 ματς (4 γκολ) πανηγυρίζοντας την άνοδο της Αγίας Ελεούσας στην Α΄ ΕΠΣΑ.

Την περασμένη σεζόν 2020-2021 (όπου λόγω της πανδημίας διεξήχθησαν μόλις 7 αγωνιστικές), στην επανεμφάνιση της ομάδας στην Α΄ Αθήνας, ο Γιαννόπουλος έπαιξε μόνο στα 2 ματς, καθώς ένας σοβαρός τραυματισμός τον άφησε εκτός δράσης, αλλά η διακοπή των ωφέλησε να επανέλθει υγιής και δυνατός κατά το α΄ μισό της φετινής περιόδου 2021-2022, όπου φόρεσε την φανέλα της ΑΠΕ σε 9 αγώνες σημειώνοντας και 2 τέρματα.