Η – ΡΩΗ – ΚΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ ΑΙΓΑΛΕΩ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ!

ROIS18

Δεν είχε πολλά περιθώρια – μάλλον καθόλου – ο Θεμιστοκλής Αιγάλεω στο χθεσινοβραδινό εντός έδρας παιχνίδι (Πέμπτη 9 Νοεμβρίου 2017) με τον Καρέα, για άλλο αποτέλεσμα (ήττα), εκτός της νίκης. Η ομάδα της πόλης μας - που προερχόταν από δύο σερί ήττες - στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ του 1ου ομίλου της Β΄ ΕΣΚΑ υποδέχθηκε στο Αιγάλεω την σκληροτράχηλη ομάδα του Καρέα και κάνοντας… κατάθεση ψυχής στην επανάληψη έφτασε στην η – ΡΩΗ – κη νίκη με 74-67, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Βαγγέλη Ρώη (φώτο)!
Οι παίκτες που Τάκη Σφυρή, που όπως αναφέραμε ήθελαν πάση θυσία το ροζ φύλλο αγώνα (νίκη) και κάθε άλλο αποτέλεσμα (ήττα) θα… βύθιζε την ομάδα σε περαιτέρω κλίμα εσωστρέφειας, μπήκαν αγχωμένοι στο παρκέ, ο Καρέας με έμπειρους παίκτες, επωφελήθηκε αυτό το στοιχείο και παίζοντας συγκεντρωμένα και με υπομονή, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 34-40.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για όλα, έπαιξαν καταπληκτική και πιεστική άμυνα - μη έχοντας άλλη επιλογή για να φτάσουν στον στόχο τους - και με τους Ρώη και Δρακόπουλο σε σπουδαία (παραγωγική) μέρα, έφτασαν στο τελικό 74-67. Έπειτα από 6 αγωνιστικές ο Θεμιστοκλής είναι στην 4η θέση με 10 βαθμούς έχοντας 4 νίκες, 2 ήττες και σύνολο πόντων 415-352. Την επόμενη αγωνιστική (7η) ο Θεμιστοκλής παίζει εκτός έδρας στο ντέρμπι του ομίλου με την πρωτοπόρο και αήττητη ΦΕΑ (12 βαθμούς).
Δεκάλεπτα: !5-19, 34-40, 58-52, 74-67.
ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ (Σφυρής, Παππάς): Δρακόπουλος 19 (1), Παπαπαναγιώτου, Λαρεντζάκης, Ρώης 22 (6), Τσατσάνης Δ. 11 (1), Κόκκαλης 4, Οικονόμου 2, Γαλάνης, Τασούλας 10, Σωτηρίου, Κουρής 3 (1), Καρτσούνης 3.
ΚΑΡΕΑΣ (Σούφλας, Πλούμης): Μανούρης 2, Κοκοτσάκης Α. 2, Μαμαλάκης, Κοκοτσάκης Σ. 8, Μακρής 19 (2), Χατζημωράκης, Κοκοτσάκης Γ., Τσολάκος Λ. 9, Τσολάκος Κ. 2, Περγαντής 13, Μπίκουλης, Παπαγιαννόπουλος 8, Δημητρίου 4.