ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΙ

ΟΙ ΔΙΔΥΜΟΙ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ & ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΠΑΚΑΣ

…Οικογενειακές ιστορίες,… όχι σαν αυτές του ALPHA TV, αλλά ποδοσφαιρικές, μας επιφυλάσσει το προσεχές κυριακάτικο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α΄ Αθήνας, Αγία Ελεούσα – Ηράκλειο.

Για πρώτη φορά στην, σχεδόν κοινή, 12ετή ποδοσφαιρική διαδρομή τους στα επίσημα αθηναϊκά πρωταθλήματα, τα δίδυμα αδέλφια και κάτοικοι Αγίας Βαρβάρας, Αλέξανδρος και Παναγιώτης Μπάκας, θα βρεθούν αντίπαλοι εντός αγωνιστικού χώρου.

Ο 27χρονος Αλέξανδρος θα φορά την φανέλα της Αγίας Ελεούσας, και ο αδελφός του, Παναγιώτης, μέχρι πρότινος – έως το περασμένο καλοκαίρι - συμπαίκτης του, θα είναι με την φανέλα της ΑΕ Ηρακλείου.

Γεννημένοι στις 21 Νοεμβρίου 1996 (ο Παναγιώτης κατά ένα -1- λεπτό μεγαλύτερος από τον Αλέξανδρο), απίστευτα δεμένοι σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής τους, εξαίρετοι χαρακτήρες, αλλά και καλοί ποδοσφαιριστές, αν και μεγάλωσαν στην Αγία Βαρβάρα, ξεκίνησαν την μπάλα από τις ακαδημίες του Θριάμβου Χαϊδαρίου.

Ο Αλέξανδρος Μπάκας, νυν παίκτης της ΑΠΕ, αγωνίζεται στα αθηναϊκά πρωταθλήματα από την σεζόν 2012-2013, και συνολικά έως τώρα (μέχρι την 9η αγωνιστική της φετινής περιόδου 2023-2024), καταγράφει 214 συμμετοχές και 9 γκολ, σε αυτή την 12ετή διαδρομή του. Πιο ειδικά, έχει παίξει σε 173 ματς της Α΄ Αθήνας (τις εννέα – 9 – τελευταίες περιόδους) και 41 (τρεις – 3 – σεζόν, από το 2013 έως το 2015) στο πλαίσιο της Β΄ ΕΠΣΑ. Και τα εννέα (9) γκολ, τα έχει σημειώσει σε επίπεδο Α΄ Αθήνας.

Ο Αλέξανδρος Μπάκας, που έχει γεννηθεί το 1996, κάνει την διαφορά, παίζοντας στις πτέρυγες, αλλά, πλέον, και πιο εσωτερικά στην διάταξη, ενώ από τα 17 χρόνια του ήταν βασικός στην Α΄ Αθήνας.

Ξεκίνησε από τις ακαδημίες του Θριάμβου Χαϊδαρίου – όπως και πολλά άλλα παιδιά από την πόλη μας την Αγία Βαρβάρα – και την πρώτες του επίσημες παρουσίες τις είχε με τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου στην Β΄ ΕΠΣΑ την σεζόν 2012-2013 (2 συμμετοχές). Το ντεμπούτο του και την πρώτη του εμφάνιση στα πρωταθλήματα της Αθήνας, το έκανε στον αγώνα ΑΕ Μεταμόρφωσης – Θρίαμβος Χαϊδαρίου 1-2, στις 6 Ιανουαρίου 2013.

Με τον γειτονική ομάδα στην Β΄ ΕΠΣΑ την περίοδο 2013-2014 είχε 10 ματς, ενώ την χρονιά 2014-2015 παίζει με τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου σε 29 αγώνες και πανηγυρίζει την άνοδο στην Α΄ Αθήνας.

Με τους Χαϊδαριώτες στην Α΄ ΕΠΣΑ την περίοδο 2015-2016 είχε 22 εμφανίσεις, την επόμενη σεζόν 2016-2017 καταγράφει 24 συμμετοχές, την χρονιά 2017-2018 το στατιστικό του είναι 29 παιχνίδια και 2 γκολ, ενώ για την αγωνιστική χρονιά 2018-2019 φόρεσε την φανέλα του Θριάμβου Χαϊδαρίου σε 28 ματς.

Την σεζόν 2019-2020, είχε 20 εμφανίσεις με τον Ιάσωνα Ιλίου στην Α΄ Αθήνας.

Με την Αγία Ελεούσα την περίοδο 2020-2021 είχε 7 εμφανίσεις και ένα (1) γκολ, την περίοδο 2021-2022 έπαιξε σε 16 ματς, σημειώνοντας 2 γκολ, ενώ την σεζόν που πέρασε, 2022-2023, έπαιξε σε 18 ματς και σημείωσε 4 γκολ. Στην φετινή σεζόν, που διανύουμε (2023-2024), έχει το απόλυτο έως τώρα με 9 συμμετοχές σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Ο 27χρονος, πανέξυπνος και ποιοτικός επιθετικός, Παναγιώτης Μπάκας, που έχει ξεκινήσει από τις ακαδημίες του Θριάμβου Χαϊδαρίου, προωθήθηκε στο ανδρικό τμήμα του σωματείου το 2012 – σε ηλικία 15 ετών - και την πρώτη του σεζόν στην Β΄ ΕΠΣΑ είχε 4 συμμετοχές.

Την περίοδο 2013-2014 με τον Θρίαμβο στην Β΄ ΕΠΣΑ είχε 9 συμμετοχές, ενώ την σεζόν 2014-2015 είχε 20 συμμετοχές και 4 γκολ, πανηγυρίζοντας παράλληλα και την άνοδο από την Β΄ στην Α΄ ΕΠΣΑ.

Στην Α΄ Αθήνας με τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου την περίοδο 2015-2016 και προπονητή τον Χρήστο Κιούρκο, ο Μπάκας είχε 26 συμμετοχές και 9 γκολ, ενώ την σεζόν (2016-2017) με προπονητή τον Νίκο Παπαρούνη, ο νεαρός επιθετικός είχε 22 συμμετοχές και 5 γκολ.

Στο ξεκίνημα της αγωνιστικής περιόδου (2017-2018) στην Α΄ Αθήνας με την φανέλα του Θριάμβου Χαϊδαρίου (προπονητής ο Διονύσης Κατραμάδος), ο εν λόγω παίκτης είχε 6 συμμετοχές στην Α΄ ΕΠΣΑ, ενώ τον Οκτώβριο του 2017 δόθηκε ως δανεικός στην ΑΠΕ Αγία Ελεούσα, όπου με την ομάδα της Αγίας Βαρβάρας στο πρωτάθλημα της Β΄ ΕΠΣΑ κατέγραψε 25 συμμετοχές και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της με 10 γκολ.

Την επόμενη περίοδο 2018-2019, επέστρεψε για λίγα 24ωρα στον Θρίαμβο Χαϊδαρίου, αλλά τελικά φόρεσε την φανέλα της ΑΠΕ για το υπόλοιπο της σεζόν στην Β΄ ΕΠΣΑ, όπου με την φανέλα της Αγίας Ελεούσας, κατέγραψε 21 συμμετοχές και 8 γκολ, δείχνοντας για ακόμη μία φορά, ότι παραμένει ποιοτικός και επικίνδυνος επιθετικός με ιδιαίτερη έφεση στο σκοράρισμα.

Την σεζόν 2019-2020 ο Παναγιώτης Μπάκας, μεταγράφηκε στον Ιάσωνα Ιλίου και στο πρωτάθλημα της Α΄ Αθήνας, αλλά στάθηκε άτυχος, καθώς στην πρεμιέρα (1η αγωνιστική) της Α΄ ΕΠΣΑ και στον αγώνα με την Αγία Παρασκευή τραυματίστηκε σοβαρά, χάνοντας ολόκληρη την σεζόν.

Ακολούθως μεταγράφεται - επιστρέφει στην ΑΠΕ, και την σεζόν 2020-2021 (της πανδημίας), έπειτα από απουσία 13 μηνών από τους αγωνιστικούς χώρους, πραγματοποιεί μία (1) εμφάνιση στην Α΄ ΕΠΣΑ, ενώ την σεζόν 2021-2022, είχε 14 συμμετοχές και ένα (1) γκολ. Με την φανέλα της Αγίας Ελεούσας, την περασμένη σεζόν 2022-2023, είχε 13 εμφανίσεις και 3 γκολ, ενώ την σεζόν που διανύουμε (2023-2024) με το Ηράκλειο στην Α΄ Αθήνας, έχει καταγράψει έως τώρα, 8 συμμετοχές και ένα (1) γκολ.

Συνολικά, έως τώρα, σε αυτές τις 12 σεζόν στην Αθήνα, ο Παναγιώτης Μπάκας έχει παίξει σε 170 επίσημα ματς πρωταθλήματος και έχει σκοράρει 41 φορές. Αναλυτικά, στην Β΄ ΕΠΣΑ έχει 79 συμμετοχές και 22 γκολ, ενώ στην Α΄ ΕΠΣΑ έπαιξε 91 φορές και σκόραρε 19 φορές.

ΑΓΙΑ ΕΛΕΟΥΣΑ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Για την 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α΄ ΕΠΣΑ το μεσημέρι (στις 3) της Κυριακής 12 Νοεμβρίου 2023, η ΑΠΕ Αγία Ελεούσα υποδέχεται στα “Ριμινίτικα” της Αγίας Βαρβάρας την ΑΕ Ηρακλείου. Διαιτητής θα είναι ο πολύπειρος, Σύψας (κεντρική φώτο) με βοηθούς τους, Γκούντα και Τζίβρα.

Η νεανική ΑΠΕ του Νίκου Κουνάδη, που προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη (0-1) επί των Αγίων Αναργύρων για την 9η αγωνιστική, είναι στην 8η θέση με 14 βαθμούς έχοντας 4 νίκες, 2 ισοπαλίες, 3 ήττες και τέρματα 13-15, ενώ το Ηράκλειο μετά την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με το Χαλάνδρι, είναι στην 4η θέση με 16 βαθμούς, έχοντας 5 νίκες, μία (1) ισοπαλία, μία (3) ήττες και τέρματα 11-8.

Η ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ

Τα τελευταία 12 χρόνια (από την σεζόν 2012-2013), σε επίπεδο Α΄ Αθήνας, ΑΠΕ Αγία Ελεούσα και ΑΕ Ηρακλείου, έχουν έρθει αντιμέτωπες δέκα (10) φορές. 3 νίκες έχει η ΑΠΕ, 4 η ΑΕ Ηρακλείου, 3 ματς έχουν έρθει ισόπαλα, ενώ τα γκολ είναι 15-11 υπέρ της ΑΕ Ηρακλείου.