ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΝΙΚΗ

ΓΙΑ ΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ!

ARXNIKIER

Μετά ακριβώς από 4 χρόνια – παρά 3 μέρες – νίκη για το Αιγάλεω στην Κρήτη, όπου η ομάδα της πόλης μας, το απόγευμα της Κυριακής 20 Φεβρουαρίου 2022, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου (Β΄) της SUPER LEAGUE 2, επικράτησε με 1-0 επί της Ιεράπετρας.

Τελευταία νίκη του Σίτι στην Κρήτη, στις 17 Φεβρουαρίου 2018, όπου στο πλαίσιο της διοργάνωσης του 8ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής, είχε επικρατήσει με 5-1 επί του τοπικού Ερμή στα Ζωνιανά.

Παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες – καμιά 10αριά παίκτες – όπως και παρά την κούραση από τα συνεχόμενα (Τετάρτη – Κυριακή) ματς, το Αιγάλεω του Απόστολου Χαραλαμπίδη, ήταν και σήμερα, απέναντι στην Ιεράπετρα, στιβαρό, ποιοτικό και αξιόμαχο, φτάνοντας σε αυτή την σπουδαία επιτυχία, που το κράτησε πολύ ψηλά στην βαθμολογία.

* Στην κεντρική φώτο, ο… συνήθης σκόρερ του Αιγάλεω (και… γητευτής της Κρήτης), στην σημερινή συνάντηση με την Ιεράπετρα, Αλέξανδρος Αρναρέλλης. Φώτο από το FB της ΠΑΕ Αιγάλεω

Στο αγωνιστικό ρεπορτάζ της συνάντησης το επίσημο διαιδκτυακό μέσο της ΠΑΕ Αιγάλεω, σημείωσε:

«Κόντρα στους τραυματισμούς, την κούραση και τα προβλήματα, το Αιγάλεω επικράτησε 1-0 επί του ΟΦ Ιεράπετρας στη Κρήτη και με την σημαντική νίκη ισοβαθμεί πλέον στην 2η θέση μαζί με την Καλαμάτα και Καλλιθέα.

Η ομάδα στην αναμέτρηση της Κρήτης έβγαλε «μέταλλο» και έδειξε χαρακτήρα νικητή. Έπειτα από μία δύσκολη εβδομάδα, οι «κυανόλευκοι» παρουσιάστηκαν πειθαρχημένοι και σοβαροί απέναντι στον ΟΦ Ιεράπετρας και με το εύστοχο πέναλτι του Αλέξανδρου Αρναρέλλη στο 47 κατέκτησαν την 2η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Μια νίκη που ήταν η 3η εκτός έδρας και 10η συνολικά του Σίτι στον Β΄ όμιλο της Betsson Super League 2 και που χαρίζει ψυχολογία ενόψει του ντέρμπι κορυφής με την Καλλιθέα την επόμενη Κυριακή στο «Στ. Μαυροθαλασσίτης».

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά με τις δύο ομάδες να περιορίζονται σε παιχνίδι κέντρου, με το Αιγάλεω να ανεβάζει σταδιακά την απόδοσή του και μετά το ημίωρο να αυξάνει την πίεση προς τα καρέ του Καραγκιόζη.

Στο 13ο λεπτό το φάουλ του Μπενίτεζ δεν ανησύχησε τον Σικαλιά που μπλόκαρε εύκολα την μπάλα, ενώ για το Σίτι η πρώτη καλή στιγμή έγινε στο 20 με το σουτ του Τσιλιγκίρη να μην βρίσκει στόχο.

Παρά την αρχική πίεση των γηπεδούχων οι «κυανόλευκοι» μετά το 30ο λεπτό ισορρόπησαν το παιχνίδι και με καλή κυκλοφορία της μπάλας και στα τελευταία λεπτά δημιούργησαν φάσεις στα αντίπαλα καρέ.

Στο 40 ο Τσιλιγκίρης έπιασε το σουτ εκτός περιοχής όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Πιαστόπουλος δοκίμασε το πόδι του από μακριά όμως ο Καραγκιόζης μπλόκαρε την μπάλα χωρίς πρόβλημα.

Στο 45 και την καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου το Αιγάλεω άγγιξε το γκολ. Ο Σικαλιάς με το ελεύθερο έστειλε την μπάλα πάνω από την μεσαία γραμμή, ο Δημητριάδης με κεφαλιά βρήκε τον Αρναρέλλη ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπιασε το δυνατό σουτ, όμως ο Καραγκιόζης με εκπληκτική επέμβαση έβγαλε την μπάλα σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο καθώς στο 46 ο Δημητριάδης ανατράπηκε από τον Τορίμπιο και ο Τσαγκαράκης έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Αρναρέλλης από την άσπρη βούλα νίκησε τον Καραγκιόζη δίνοντας το προβάδισμα στο Αιγάλεω.

Στο 51 οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Λεμονή που έπιασε το πλασέ από τα δεξιά όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ που έκανε ο Νεκούλ στο 53.

Στο 75 ο Αρναρέλλης βγήκε στην κόντρα από τα αριστερά έκανε την σέντρα, όμως ο Τριμμάτης δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε δίπλα από τα αριστερό κάθετο δοκάρι του Καραγκιόζη.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι πίεσαν το Αιγάλεω με τον Νεκούλ να είναι άστοχος στο 83, ενώ Χοτζάλλι και Τσίτσαρης αστόχησαν στο 84 και στο 89 αντίστοιχα.

Τελευταία φάση του αγώνα έγινε για τους γηπεδούχους στο 92 όταν ο Νεκούλ έκανε το γέμισμα, η μπάλα έφθασε στον Λεμονή που έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι όμως η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από την εστία του Γιώργου Σικαλιά.

ΟΦΙ (ΣΤΑΪΚΟΣ ΒΕΡΓΕΤΗΣ): Καραγκιόζης, Τορίμπιο, Κάρδαρης, Μεσσιδόρο, Νεκούλ, Ντι Λορέντζο, Λεμονής, Βουό, Αντερέγκεν (65΄ Μπλανκ-Καζάου), Ζήσης (67΄ Ψάνης), Μπενίτεζ.

ΑΙΓΑΛΕΩ (ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ): Σικαλιάς, Παναγιώτου, Παπουτσογιαννόπουλος, Καλύβας, Ανδρέου, Πιαστόπουλος, Λάσκαρης, Χοτζάλλι, Αρναρέλλης (94΄ Δακτυλίδης), Τσιλιγκίρης (82΄ Τσίτσαρης), Δημητριάδης (63΄ Τριμμάτης)».

perfffokma

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Αστέρας Βλαχιώτη – Επισκοπή 0-0, Παναθηναϊκός Β – Καλαμάτα 1-2, ΟΦ Ιεράπετρας – Αιγάλεω 0-1, Ζάκυνθος – Ηρόδοτος 1-0, Χανιά – Λεβαδειακός 3-1, Διαγόρας Ρόδου – Ρόδος 1-0, Εργοτέλης – Κηφισιά 2-1, Καραϊσκάκης Άρτας - ΑΕΚ Β 0-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

VATHHMESS

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 21ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ: ΑΕΚ Β – Εργοτέλης, Καλαμάτα - Καραϊσκάκης Άρτας, Κηφισιά - Αστέρας Βλαχιώτη, Επισκοπή – Διαγόρας, Ρόδος – Χανιά, Λεβαδειακός – Ζάκυνθος, Ηρόδοτος - ΟΦ Ιεράπετρας, Αιγάλεω – Καλλιθέα, Ρεπό ο Παναθηναϊκός Β

20/02/2022 Ιεράπετρα – Αιγάλεω 0-1

Από την πρόσφατη προϊστορία του Σίτι και τις ποδοσφαιρικές επισκέψεις του στην Κρήτη, τα τελευταία 10 χρόνια, από το 2013 έως τον Φεβρουάριο του 2022, σε 16 ματς έχει 4 νίκες, 4 ισοπαλίες, 8 ήττες και τέρματα 16-18.