ΕΝΤΟΝΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΟΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΚΕΛΑ…

Γκέλα για τον Διαγόρα Αιγάλεω στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του Νοτίου ομίλου της Β΄ Εθνικής μπάσκετ. Η ομάδα της πόλης μας ηττήθηκε εντός έδρας με 71-79 από τον Πρωτέα Βούλας. Ο Διαγόρας είχε πάρει διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και κρατούσε τα ηνία στο σκορ μέχρι την και την λήξη του 3ου δεκαλέπτου, αλλά στο 4ο δεκάλεπτο κατέρρευσε. Ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα του Διαγόρα και η 2η έπειτα από 4 αγωνιστικές. Μια ήττα που προβλημάτισε ιδιαίτερα τους ιθύνοντες της ομάδας, καθώς κορυφαίοι διοικητικοί παράγοντες του συλλόγου, θεωρούσαν ότι η εμφάνιση στον σημερινό αγώνα και ειδικά στο β΄ ημίχρονο, ήταν απαράδεκτη. Ποιοτική χαρακτηρίζαμε την φετινή ομάδα του Διαγόρα Αιγάλεω, με ρόστερ που έχει βάθος και αρκετές επιλογές, με παίκτες έμπειρους, που έχουν μάλιστα παραστάσεις από υψηλές κατηγορίες. Αυτή λοιπόν η διαφορά δεν φάνηκε στο παιχνίδι με τον Πρωτέα Βούλας και ειδικά στην επανάληψη ο Διαγόρας Αιγάλεω είχε… αεράμυνα, καθώς ενώ στο α΄ ημίχρονο δέχθηκε 33 πόντους (προηγήθηκε με 43-33), στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι… φόρτωσαν το καλάθι του με 46 πόντους (!), πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή και… βυθίζοντας το αιγαλιώτικο σωματείο σε μεγάλο εσωτερικό προβληματισμό, από την κορυφή μέχρι τον τελευταίο κρίκο αυτής της αλυσίδας!
Μάλιστα στο τέλος της συνάντησης και μετά την έκβαση του αποτελέσματος είχαμε ένταση μεταξύ των παικτών, ενώ οι διαιτητές της αναμέτρησης κράτησαν το δελτίο του Καρασταμάτη. Δεκάλεπτα: 19-15, 43-33, 62-60, 71-79. Διαιτητές: Καραβίτης – Πλιάκας.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ ΑΙΓΑΛΕΩ (Σαμόλης): Εμίρης 7 (1), Κουκάς 20 (3), Καραλής 3 (1), Πέττας 15 (1), Μαυροειδάκος 5, Καραστάμης 3, Λυκογιάννης 16 (1), Κατιάκος, Καραβανάς 2.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Ποδαράς): Μπάλας, Αγγελόπουλος 10, Ματαλιωτάκης 6 (1), Παπάδης 3 (1), Αθηνιώτης 2, Αυγενικός 18 (4), Τοπάλης 19 (2), Βαρδαβάς 10, Γάργαλης 2, Καματερός 9 (1).