Ο ΜΟΥΣΚΑΤ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ

ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΠΟΡΤΙΓΚ!

TMSK

Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα μπάσκετ του Θεμιστοκλή Αιγάλεω, η οποία το βράδυ της Πέμπτης 11 Οκτωβρίου 2018 επικράτησε με 58-62 επί του Σπόρτιγκ για την 2η αγωνιστική στον 2ο όμιλο της Β΄ ΕΣΚΑ. Η ομάδα της πόλης μας πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη της σε αυτές τις δύο πρώτες αγωνιστικές της διοργάνωσης και δείχνει ότι έχει μπει πολύ δυναμικά για την σεζόν 2018-2019, αφήνοντας πίσω την περασμένη αγωνιστική περίοδο, όπου ο Θεμιστοκλής δεν έκανε καλή χρονιά.
Ο εκτός έδρας αγώνας με την ιστορική ομάδα του Σπόρτιγκ και σε μία πάρα πολύ δύσκολη έδρα, είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, αλλά οι παίκτες του Μάνου Τσαπάκη, ήταν κατάλληλα προετοιμασμένοι για ένα τόσο δύσκολο παιχνίδι, που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της 4ης περιόδου.
Οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει με το τέλος της 3ης περιόδου να αποκτήσουν διαφορά 6 πόντων (47-41), αλλά ο Θεμιστοκλής με μαχητικό πνεύμα και έξυπνες επιλογές, έστω και αν ο χρόνος πίεζε, είχε τις κατάλληλες λύσεις και άλλαξε την ροή του αγώνα. Στα 2,5 λεπτά πριν την λήξη η γηπεδούχος προηγήθηκε με 58-53, αλλά ένα επιμέρους σκορ 0-9 με δύο (2) πόντους του Τσατσάνη και επτά (7) του Ζαχαράκη έφερε το τελικό 58-62 για τον Θεμιστοκλή Αιγάλεω.
Ημερολογιακά ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη του Θεμιστοκλή Αιγάλεω μετά από σχεδόν δέκα (10) μήνες. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη την περασμένη σεζόν (2017-2018) ήταν στις 8 Μαρτίου 2018 (21η αγωνιστική), όταν ο Θεμιστοκλής κέρδισε τους Κουκουβάουνες με 49-50.
Το παρών, χθες, στο γήπεδο μαζί με τον Πρόεδρο κ. Γιάννη Δαμόπουλο, έδωσε ο Αντιπρόεδρος και χορηγός του σωματείου (ΣΧΟΛΗ ΟΔΗΓΩΝ ΜΟΥΣΚΑΤ) κ. Αντώνης Μουσκάτ (κεντρική φώτο), ο οποίος δήλωσε έπειτα την μεγάλη νίκη: «Συγχαρητήρια σε τεχνική ηγεσία και παίκτες. Όπως, την προηγούμενη εβδομάδα στην εντός έδρας νίκη με το Πικέρμι, έτσι και εναντίον του Σπόρτιγκ, νομίζω ότι έδειξαν πνεύμα μαχητή. Έχουμε καλό ρόστερ, μια ομάδα που βγάζει ποιότητα και πιστεύω ότι η συνέχεια θα είναι ανάλογη και θα πάμε όσο πιο καλά μπορούμε. Αρκεί το σύνολο μας να βγάζει τον καλύτερο εαυτό του στο παρκέ». Δεκάλεπτα: 16-17, 32-30 ,47-41, 58-62.
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Δήμου): Αρναουτάκης 8, Μανωλίτσης 2, Ντάνας 7 (1), Καπερώνης 3 (1), Οικονόμου 6 (2), Μιλούσης 7, Τάσιος 17 (1), Καραμπάτος 8.
ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓΑΛΕΩ (Τσαπάκης): Δρακόπουλος 6 (1), Ζαφειρόπουλος 4 (1), Ρώης 12 (3), Νικολετακης, Σκεμπές 5 (1), Γονιδάκης, Τσατσάνης 10 (1), Σωτηρίου, Μπομπόκης, Πλουμής 2, Καρτσούνης 6, Ζαχαράκης 17 (3).